Paletová preprava: Typy paliet a ich využitie

Nie je paleta ako paleta. Venujte pozornosť výberu palety určenej na prepravu tovaru – správne zvolená paleta zvýši bezpečnosť pri prevoze, uľahčí manipuláciu pri nakládke aj vykládke a zároveň umožní ekonomickejšie rozloženie balíkov. Pozreli sme sa na to, aké sú základné druhy paliet aj na čo sú vhodné.

vysokozdvižný vozík nakladá náklad na palete do kamiónu

Pevne ukotvený a dostatočne zabalený tovar na palete minimalizuje riziko poškodenia počas transportu a manipulácie. Paletová preprava je kompatibilná s rôznymi druhmi dopravných prostriedkov – od nákladných automobilov cez vlaky až po lodné kontajnery.

 

Základné parametre paliet

Pri výbere palety na skladovanie a prepravu tovaru by ste mali zohľadniť okrem materiálu aj jej rozmery a nosnosť. Pri využití celej plochy palety môžete znížiť celkové náklady na prepravu tovaru. Efektívne rozloženie tovaru umožní zároveň lepšie rozmiestnenie paliet počas prepravy.

Nosnosť palety je štandardne uvádzaná 2x. Kým statická nosnosť určuje nosnosť počas skladovania (bez pohybu), dynamická nosnosť je nosnosť palety v pohybe. Dynamická nosnosť je dôležitý parameter pre výber palety vhodnej na prepravu tovaru. Rovnomernú nosnosť zaistí využitie celkovej plochy palety.

Podľa konštrukcie rozlišujeme viac druhov paliet ideálnych na prepravu. U nás sú známe najmä dvojvstupové palety umožňujúce zdvihnúť paletu z jednej strany alebo štvorvstupové (tzv. otvorené) palety, ktoré je možné zdvihnúť z rôznych smerov.

sklad s množstvom paliet

Paletová preprava predstavuje efektívny spôsob, ako premiestniť tovar za výhodné ceny. Kontaktujte nás pre kompletnú ponuku prepravných služieb.

 

Rozdelenie paliet podľa materiálu

Drevené palety

Najpoužívanejšie sú práve drevené palety. Ich výhodou v porovnaní s ostatnými typmi paliet je cenová dostupnosť a možnosť naskladnenia takmer akéhokoľvek typu tovaru. Dynamická nosnosť drevenej palety je v rozmedzí 1 až 1,5 tony.

Drevené palety nie sú pre zvýšené riziko vzniku plesní vhodné do vlhkého prostredia ani na prepravu tovaru, ktorý vyžaduje zvýšené hygienické štandardy.

 

Plastové palety

Drahším variantom sú plastové palety s protišmykovým umývateľným povrchom. Zato sú však veľmi pevné a odolné. Pomerne jednoducho sa s nimi manipuluje. Zvládnu výkyvy teplôt, vlhkosť aj chemikálie.

Sú odolné voči plesniam, preto sú vhodné aj na potraviny alebo produkty, pri ktorých je potrebné počas prepravy dodržať vysoké hygienické štandardy. Dynamická nosnosť plastových paliet je okolo 1 tony.

 

Kovové palety

Tými najdrahšími sú kovové palety. Majú však aj najdlhšiu životnosť, pretože sú pevné a veľmi nosné. Dynamická nosnosť pri paletovej preprave je 4 až 5 ton. Rizikom je hladký povrch, ktorý môže byť klzký, preto pri manipulácii treba byť obzvlášť pozorný. Obľúbené sú pre strojársky či automobilový priemysel.

 

Lisované palety

Ekologickou alternatívou sú lisované palety z recyklovaných drevených pilín, ktoré majú nízku hmotnosť a výhodnú cenu.

 

Univerzálne palety vhodné pre prepravné služby

Ak by sme mali zvoliť univerzálne palety, ktoré sú vhodné pre väčšinu bežne prepravovaných produktov, zvolili by sme europalety. V závislosti od použitého dreva váži prázdna paleta približne 20 až 25 kilogramov, jej dynamická nosnosť je 1 až 1,5 tony. Presné parametre europalety, akými sú nielen rozmery, ale napr. i počet klincov, určuje európska norma UNE–EN 13698–1.

Europaleta s označením EUR patrí medzi najpoužívanejšie typy vhodné pre paletovú prepravu. Aj v našej spoločnosti s ním prichádzame do kontaktu denne. Tento typ palety je možné zdvihnúť z ktorejkoľvek strany.

 

Služby

Expresná preprava

Expresná preprava je efektívny spôsob ako udržať výrobný proces v pohybe.

Kamiónová preprava

V rámci Európy doručíme Váš tovar do 48-72 hodín v závislosti od destinácie.

Špedícia

Výhodou špedície je že nieje obmedzená kapacitne ale využíva aj vozové parky našich spoľahlivých dopravných partnerov.

Zberná služba

V rámci zbernej služby zabezpečujeme prepravu malých zásielok prevažne s hmotnosťou do 5000kg.

Nadrozmerná preprava

Zabezpečíme prevoz nadrozmerných a nadmerne ťažkých predmetov v rámci Slovenskej republiky i mimo nej.

Námorná preprava

Námorná preprava je efektívny spôsob dopravy pre časovo nenáročné zásielky. Zabezpečujeme celo kontajnerové (FCL)a čiastočné (LCL) prepravy.

Prečo my?

Nadštandardné pripoistenie tovaru

Prepravný trh niekedy vyžaduje poistenie tovaru mimo základného režimu. V KATRANSPORT s.r.o. ponúkame nadštandardné pripoistenie tovaru vysokej hodnoty alebo zásielok s nízkou hmotnosťou a relatívne vysokou cenou. Pri medzinárodnej preprave je tovar dopravcom...

Profesionálny prístup

Každej preprave venujeme rovnakú pozornosť s kvalitným servisom. Postup pri vyriešení dopytu sa nemení. Nerozlišujeme prepravy na lukratívne a menej lukratívne. Expresným a nadrozmerným prepravám venujeme zvýšenú pozornosť pre ich náročnosť.

24hodinová dostupnosť

24hodinová dostupnosť sa stala samozrejmosťou pri expresných prepravách. Naši klienti si môžu na čísle +421 915 645 400 kedykoľvek preveriť stav časovo náročnej zásielky.

Modernizujeme

Okamžité riešenie pre vašu požiadavku. Technológie, ktoré prepravný trh ponúka začleňujeme do praxe v čo najkratšom čase. To nám dáva náskok. Znižujeme čas medzi zadaním a vybavením dopytu na minimum. Štandardom je GPS - systém sledovania polohy vozidla. Následne na...

Novinky

Zakázané predmety pri preprave tovaru

Zakázané predmety: Ktoré zásielky prepravná spoločnosť neprevezme? Našou prepravnou službou môžete poslať široké spektrum tovaru a predmetov. Sú...